
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 2.3 W |
| Height | 2.26 mm |
| Dropout Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Max Power Dissipation | 2.3 W |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Quiescent Current | 900 µA |
| Max Input Voltage | 100 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 57 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 2 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1338
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51907
Ext.Price$0.51907
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51907 | $0.51907 |
| 10 | $0.41318 | $4.13180 |
| 25 | $0.37561 | $9.39025 |
| 50 | $0.34145 | $17.07250 |
| 100 | $0.31040 | $31.04000 |
| 300 | $0.29391 | $88.17300 |
| 500 | $0.27829 | $139.14500 |
| 1000 | $0.26306 | $263.06000 |
